Δράσεις για την ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού

Την Τρίτη 6 Μαρτίου 2018 αφιερώθηκε ένα δίωρο απο το διδακτικό πρόγραμμα σε δράσεις για την Ημέρα
Σχολικού Εκφοβισμού. Οι δράσεις περιελάμβαναν ομιλίες από τους μαθητές όλων των τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης σε μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας. Επίσης προβλήθηκαν βίντεο με σχετικό θέμα. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε ένα κουτί στο οποίο οι μαθητές έριχναν φύλλα με θέμα τι είναι για αυτούς η σχολική βία. Οι δράσεις συνεχίστηκαν και την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018 με παρουσίαση από τους μαθητές του ΣΤ2 δραματοποιημένων ιστοριών με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό, τις οποίες παρακολούθησαν μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης. Τέλος όλα τα τμήματα εντός της εβδομάδας αυτής υλοποίησαν μέσα στις τάξεις τους διάφορες δράσεις, όπως π.χ. ανάγνωση παραμυθιών και ιστοριών, βιωματικές δραστηριότητες και εικαστικές δημιουργίες με θέμα πάντα τον σχολικό εκφοβισμό.