Εκπαιδεύοντας τα μικρά παιδιά για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου μέσα από παραμύθια.

Και φέτος το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου δημιούργησε και δημοσιεύει μέσα από την ιστοσελίδα www.saferinternet4kids.gr νέο ψηφιακό υλικό για κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως «εργαλείο» μέσα στην τάξη ή και στο σπίτι.  To «Back to school package» το οποίο είναι διαθέσιμο από εδώ (https://saferinternet4kids.gr/back-to-school-2020/) απευθύνεται σε μικρά παιδιά, σε μεγαλύτερα παιδιά δημοτικού, σε παιδιά γυμνασίου/Λυκείου αλλά και σε γονείς και εκπαιδευτικούς.
Μέσα από 4 εγχειρίδια ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου (για παιδιά α΄ και β’ δημοτικού, γ’ και δ’ δημοτικού, ε’ και στ’ δημοτικού και μαθητές Γυμνασίου/Λυκείου) δίνεται τη δυνατότητα στον εκπαιδευτικό ή το γονιό να εμβαθύνει στην κάθε θεματική ενότητα όσο εκείνος θεωρεί ότι χρειάζεται, με βάση την ωριμότητα και τις ανάγκες των παιδιών της κάθε τάξης. Το περιεχόμενο επιλέχθηκε βάση αναγκών της ελληνικής και ευρωπαϊκής πραγματικότητας ενώ στηρίχθηκε και στα συμπεράσματα των 2 μεγάλων ερευνών που πραγματοποίησε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ κατά τα σχολικά έτη 2018-2019 και 2019-2020 και οι οποίες στόχευαν στη διερεύνηση των διαδικτυακών συνηθειών των παιδιών και στον εντοπισμό των συχνότερων κινδύνων που αντιμετωπίζουν λόγω έλλειψης ενημέρωσης και επιμόρφωσης.