Απόδοση του Εθνικού Ύμνου στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (ΕΝΓ)

Με εγκύκλιο που απέστειλε το υπουργείο Παιδείας προς όλες τις σχολικές μονάδες της χώρας κάνει γνωστό ότι:

Α. Ο Σύλλογος Διδασκόντων Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας έχει εκπονήσει ένα πρωτότυπο εγχείρημα με την επιστημονική συνεργασία 18 μελούς ομάδας φιλολόγων, γλωσσολόγων, εκπαιδευτικών και έμπειρων δασκάλων Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας που αφορά στην απόδοση των δύο πρώτων τετράστιχων του ποιήματος «Ύμνος εις την Ελευθερίαν» του Διονυσίου Σολωμού, του Εθνικού μας Ύμνου, στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα (ΕΝΓ) σε μορφή ψηφιακού βίντεο, με τη συμμετοχή δύο μαθητών από το Γυμνάσιο Κωφών-Βαρήκοων Θεσσαλονίκης, πλαισιωμένου με τα κατάλληλα γραφικά και τη σχετική μουσική επένδυση.

Β. Ο Σύλλογος Διδασκόντων Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας διαθέτει δωρεάν το ψηφιακό βίντεο στην εκπαιδευτική κοινότητα και τις σχολικές μονάδες Α ́/θμιας και Β ́/θμιας Εκπαίδευσης όλων των τύπων και βαθμίδων, παρέχοντας τη δυνατότητα σε κάθε ενδιαφερόμενο λήψης του είτε από την ιστοσελίδα του συλλόγου: www.sdideng.gr είτε με αποστολή σχετικού αιτήματος στο e-mail του συλλόγου: sdideng.atgsl@gmail.gr .