Η Αίθουσα της Σχολικής Βιβλιοθήκης (2018-2019)

Η Σχολική Βιβλιοθήκη, ενταγμένη στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών (2018), εγκαινιάστηκε στις 12 Δεκεμβρίου 2019 και ουσιαστικά λειτούργησε μόνο για δύο μόνο μήνες, από τον Ιανουάριο έως τον Φεβρουάριο του 2020, λόγω της πανδημίας που ανάγκασε να κλείσουν τα σχολεία και στη συνέχεια παραχωρήθηκε (μαζί με την Αίθουσα του Τμήματος Ένταξης, το Γραφείο των Εκπαιδευτικών και την Αίθουσα Φυσικών) για Αίθουσα Διδασκαλίας από τον Σεπτέμβριο του 2020 μέχρι τον Απρίλιο του 2021 στους μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης του 5ου Δ.Σχ. Τρικάλων λόγω των εργασιών ενεργειακής αναβάθμισης που διήρκεσαν συνολικά οκτώ μήνες.

Ευχόμαστε από φέτος να λειτουργήσει χωρίς άλλα απρόοπτα και να χαρίσει πολλές και όμορφες δημιουργικές στιγμές με τα προγράμματα φιλαναγνωσίας και τα εργαστήρια δεξιοτήτων στους μαθητές του σχολείου μας που πάντα ανυπομονούν να βρεθούν στον ελκυστικό χώρο της Βιβλιοθήκης του σχολείου μας!