“Ειρήνη” έργο των μαθητών της Ε΄τάξης με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Καλών Τεχνών του σχολείου μας κας Ιωάννας Κατσάνα

Η κα Ιωάννα κατσάνα αναφέρει για το έργο “Ειρήνη”: “Η έμπνευση, προήλθε αρχικά, από το έργο του Σουρεαλιστή ζωγράφου Rene Magritte και τα περιστέρια απο τον Έλληνα μεγάλο ζωγράφο Αλέκο Φασιανό. Με το έργο αυτό, τα παιδιά, θέλουν να ευχηθούν και να παρακαλέσουν για την Ειρήνη στον κόσμο, τοποθετώντας τα λατρευτικά τάματα απ τις εικόνες της δικής μας θρησκευτικής παράδοσης. Ευτυχώς, τα παιδιά μας δεν έχουν ζήσει τον πόλεμο . Όμως, τα αγνά αντανακλαστικά τους αντιλαμβάνονται πόσο εύθραυστο αγαθό είναι η Ειρήνη . Με την δημιουργία τους αυτή ,προσπαθούν να εξορκίσουν οτιδήποτε μπορεί να το ανατρέψει και ευελπιστούν για Ειρήνη σ όλο τον κόσμο .”