Δράσεις της Δ’ τάξης του 31ου Δ.Σ. Τρικάλων για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Το πρωί της Παρασκευής οι μαθητές της Δ’ τάξης του 31ου Δημοτικού σχολείου Τρικάλων «Κώστας Βάρναλης», πραγματοποίησαν διαμαρτυρία για την ανάγκη της προστασίας του περιβάλλοντος με πλακάτ και πανό και με σύνθημα «Σώστε τον πλανήτη», στην Ασκληπιού μπροστά από το Δημαρχείο Τρικάλων και την πλατεία Δεσποτικού, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος που γιορτάζεται στις 5 Ιουνίου.

Μάλιστα έγιναν μικροί ερευνητές και με ερωτηματολόγια ρωτούσαν τους διερχόμενους περαστικούς αν ανακυκλώνουν χαρτί, χάρτινες συσκευασίες, γυαλί και αν γνωρίζουν τα απειλούμενα είδη υπό εξαφάνιση. Οι μαθητές με την βοήθεια και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους κ.κ. Βασιλικής Τόσκα του Δ1 και Γρηγόρη Κουκούση του Δ2, σχεδίασαν τις κονκάρδες που φόρεσαν, έφτιαξαν πανό, ζωγράφισαν τα απειλούμενα είδη και τέλος μοίρασαν ενημερωτικά φυλλάδια στη πλατεία Δεσποτικού.