“Λέων και Δανάη” , αφήγηση από τη συγγραφέα Χριστίνα Αλεξίου

Την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε τάξης είχαν τη χαρά να γνωρίσουν την Τρικαλινή συγγραφέα παιδικών βιβλίων, κ.Αλεξίου Χριστίνα ,και μητέρα μαθητή του σχολείου μας , και να συζητήσουν για το βιβλίο της “Λέων και Δανάη” στα πλαίσια των προγραμμάτων φιλαναγνωσίας . Επίσης είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά, παλιά αντικείμενα της λαϊκής μας παράδοσης (μπουτινέλο, χειροποίητα υφαντά ,κ.α.) που η κυρία Αλεξίου αναφέρει στο βιβλίο της και έφερε μαζί της για να τα δούνε και να τα γνωρίσουν και τα παιδιά, να μάθουν για τη χρήση τους και τον τρόπο κατασκευής τους . Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Αλεξίου για την αποδοχή της πρόσκλησης και για το ότι δε λογάριασε τον κόπο να μεταφέρει τα παραδοσιακά αντικείμενα της λαϊκής μας παράδοσης στο σχολείο μας για να τα γνωρίσουν τα παιδιά αλλά και για τη χαρά που έδωσε μέσα από την αφήγηση της παιδικής ιστορίας του βιβλίου “Λέων και Δανάη” , μιας ιστορίας που εξυμνεί αξίες όπως η αδελφική αγάπη, η φιλία και η συλλογικότητα, σε ένα διήγημα που μυρίζει Ελλάδα μιας άλλης εποχής!