Πρόγραμμα για εορτασμό επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες , ο εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 27/10/2022 ώρα 9:00 π.μ. από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ τάξης. Τη φετινή γιορτή επιμελήθηκαν τα παιδιά και οι δασκάλες τους κ. Θεοδώρα Φασούλα και κ. Παρασκευή Καραγεώργου. Τα παιδιά θα αφηγηθούν το χρονικό, θα απαγγείλουν ποιήματα και θα δραματοποίησουν θεατρικό εποχής με την καθοδήγηση και της θεατρολόγου του σχολείου κ. Ανθούλας Μουντζούρη. Η γιορτή πλαισιώνεται από τραγούδια των παιδιών, που επιμελήθηκε ο μουσικός κ. Γιώργος Αγγελάκης. Με τη λήξη της γιορτής θα γίνει η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και οι μαθητές θα αποχωρήσουν περίπου στις 10:30. Τα ολοήμερα τμήματα δεν θα λειτουργήσουν.

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων ενημερώνει με έγγραφο που απέστειλε ότι “την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 10:20 π.μ., στην επίσημη δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου Τρικάλων, θα παρευρίσκονται μόνο οι σημαιοφόροι των ακολούθων Δημοτικών Σχολείων της πόλης που παρελαύνουν: 1ο «Δωρόθεος Σχολάριος», 2ο, 3ο «Κώστας Βίρβος», 4ο , 5ο «Διονύσιος Σολωμός», 6ο, 7ο, 9ο, 10ο, 11ο, 12ο, 17ο, 20ο, 22ο, 25ο, 26ο, 27ο «Αριστείδης Παππάς», 28ο, 30ο, 31ο «Κώστας Βάρναλης», 33ο, 35ο και Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Σακκά.”

Ο τόπος συγκέντρωσης όλων των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας που θα συμμετέχουν στην παρέλαση την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου είναι το Επιμελητήριο Τρικάλων, στην οδό Βενιζέλου 1, στις 11:30 π.μ. Το σημείο που θα περιμένετε τα παιδιά με τη λήξη της παρέλασης είναι ο Μητροπολιτικός Ναός Αγίου Νικολάου. Τα παιδιά θα συνοδεύει στην παρέλαση ο εκπαιδευτικός Φυσικής αγωγής κ. Κουτσονάσιος Κωνσταντίνος.