Βιωματικά Σεμινάρια για γονείς στο σχολείο μας με θέμα: “Τα όρια και οι κανόνες στις σχέσεις μας με τα παιδιά μας”.

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία τα Βιωματικά Σεμινάρια για γονείς με θέμα: “Τα όρια και οι κανόνες στις σχέσεις μας με τα παιδιά μας”. Υπεύθυνες των Βιωματικών Σεμιναρίων ήταν οι :
1.κα Ρέντα Μαρία, Προϊσταμένη του ΚΕΔΔΥ Τρικάλων
2.κα Νταϊλιάνη Κωνσταντίνα, Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης Τρικάλων και
3. κα Καραμπατζάκη Δέσποινα, Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Τρικάλων.
Τα Σεμινάρια πραγματοποιήθηκαν στο 31ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων Παρασκευές από 6:30-8:30 στις 9/2/2018, 16/2/2018, 23/2/2018 και 6/3/2018, σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων και το Σύλλογο Γονέων του σχολείου.

Επίδοση βαθμολογίας Β΄τριμήνου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
η ενημέρωσή σας για την αγωγή και πρόοδο των μαθητών/τριών και η επίδοση βαθμολογίας του Β΄ τριμήνου, θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018 και ώρα 13:15΄μ.μ.
Σε περίπτωση αδυναμίας σας να παρευρεθείτε στο σχολείο , μπορείτε να κλείνετε ραντεβού με τον/την  υπεύθυνο
εκπαιδευτικό  της τάξης του παιδιού σας στο τηλέφωνο του σχολείου (2431035384).
Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία.
Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.
Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Προληπτικός Οδοντιατρικός Έλεγχος

Την Τετάρτη 7 Μαρτίου 2018 έγινε προληπτικός οδοντιατρικός έλεγχος από τη μονάδα Υγείας Π.Ε.Δ.Υ. στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα: “Προληπτικός Οδοντιατρικός Έλεγχος” σε μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων του σχολείου μας. Το πρόγραμμα ήταν προαιρετικό και συμμετείχαν μαθητές με υπεύθυνη δήλωση των γονέων τους. Υπεύθυνοι υλοποίησης ήταν οι :

• Μπατατόλης Γεώργιος, Οδοντίατρος
  • Μητσιάδου Ελένη, Νοσηλεύτρια Προισταμένη
  • Αγαπίου Σπυριδούλα, Επισκέπτρια Υγείας
  • Πινακούλα Μαρία, Νοσηλέυτρια.

Δράσεις για την ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού

Την Τρίτη 6 Μαρτίου 2018 αφιερώθηκε ένα δίωρο απο το διδακτικό πρόγραμμα σε δράσεις για την Ημέρα
Σχολικού Εκφοβισμού. Οι δράσεις περιελάμβαναν ομιλίες από τους μαθητές όλων των τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης σε μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας. Επίσης προβλήθηκαν βίντεο με σχετικό θέμα. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε ένα κουτί στο οποίο οι μαθητές έριχναν φύλλα με θέμα τι είναι για αυτούς η σχολική βία. Οι δράσεις συνεχίστηκαν και την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018 με παρουσίαση από τους μαθητές του ΣΤ2 δραματοποιημένων ιστοριών με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό, τις οποίες παρακολούθησαν μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης. Τέλος όλα τα τμήματα εντός της εβδομάδας αυτής υλοποίησαν μέσα στις τάξεις τους διάφορες δράσεις, όπως π.χ. ανάγνωση παραμυθιών και ιστοριών, βιωματικές δραστηριότητες και εικαστικές δημιουργίες με θέμα πάντα τον σχολικό εκφοβισμό.

Επίσκεψη σε εργαστήρι ζαχαροπλαστικής

Την Τρίτη 6  Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των τμημάτων της Β και Γ τάξης του σχολείου μας στο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής “Γιαννής”. Υπεύθυνοι συνοδοί ορίστηκαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων Δήμου Ευθυμία (Β1), Παπαδημητρίου Στυλιανή (Β2), Αυγέρη Ευαγγελία (Γ1) και Κάκιας Αθανάσιος (Γ2).

Επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Κλιάφα

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Ε΄ τάξης στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Κλιάφα στα πλαίσια του μαθήματος τοπικής Ιστορίας. Συνοδοί εκπαιδευτικοί οι δασκάλες των δύο τμημάτων Τσιαντού Ελένη (Ε1) και Ρούσσα Ελένη (Ε2).

Συνταξιοδότηση καθαρίστριας

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε αποχαιρετιστήρια εκδήλωση στο δεύτερο διάλειμμα από το Σύλλογο Διδασκόντων και προσφορά αναμνηστικού δώρου στην καθαρίστρια του σχολείου μας κα. Γιώτα Ντούμα λόγω συνταξιοδότησης.

Πρόγραμμα “ΜΑΖΙ” της δράσης “Κι αν ήσουν εσύ;”

Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2018 ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε τη συμμετοχή του σχολείου στο Πρόγραμμα “ΜΑΖΙ” της δράσης “Κι αν ήσουν εσύ;” του πανελληνίου δικτύου για το θέατρο στην εκπάιδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του Ο.Η.Ε για τους πρόσφυγες. Είναι ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας τη φετινή σχολική χρονιά γιατί παρακολουθούν μαθήματα τέσσερα προσφυγόπουλα και θα βοηθήσει στην ένταξη αυτών. Θα υλοποιείται την ώρα του μαθήματος των Εικαστικών από τα δύο τμήματα της Γ΄ τάξης στα οποία είναι ενταγμένα δύο από τα τέσσερα προσφυγόπουλα με τη συμμετοχή του υπεύθυνου εκπαιδευτικού της Θεατρικής Αγωγής κ. Αρκουμάνη Αρτέμιου και των εμψυχωτών του προγράμματος. Θα γίνεται μία φορά την εβδομάδα για επτά συνεχόμενες εβδομάδες.