Πρόγραμμα “ΜΑΖΙ” της δράσης “Κι αν ήσουν εσύ;”

Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2018 ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε τη συμμετοχή του σχολείου στο Πρόγραμμα “ΜΑΖΙ” της δράσης “Κι αν ήσουν εσύ;” του πανελληνίου δικτύου για το θέατρο στην εκπάιδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του Ο.Η.Ε για τους πρόσφυγες. Είναι ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας τη φετινή σχολική χρονιά γιατί παρακολουθούν μαθήματα τέσσερα προσφυγόπουλα και θα βοηθήσει στην ένταξη αυτών. Θα υλοποιείται την ώρα του μαθήματος των Εικαστικών από τα δύο τμήματα της Γ΄ τάξης στα οποία είναι ενταγμένα δύο από τα τέσσερα προσφυγόπουλα με τη συμμετοχή του υπεύθυνου εκπαιδευτικού της Θεατρικής Αγωγής κ. Αρκουμάνη Αρτέμιου και των εμψυχωτών του προγράμματος. Θα γίνεται μία φορά την εβδομάδα για επτά συνεχόμενες εβδομάδες.