“Αρχαία Ελληνική Κεραμική” Μουσειοσκευή του Μουσείου Κυκλαδικής τέχνης από τη Βιβλιοθήκη Καλαμπάκας στο σχολείο μας

Οι Μουσειοσκευές του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης είναι βαλίτσες που ταξιδεύουν από σχολείο σε σχολείο. Σχεδιάστηκαν για να φέρουν πιο κοντά τον κόσμο του Μουσείου στα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς, και απευθύνονται στα σχολεία της επαρχίας και του εξωτερικού. Θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως σιωπηλοί πρέσβεις εκπαίδευσης και πολιτισμού. Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους της Βιβλιοθήκης Καλαμπάκας για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας να μας παραχωρηθεί η συγκεκριμένη μουσειοσκευή, “Αρχαία Ελληνική Κεραμική” (Τα αντίγραφα αγγείων του μελανόμορφου και ερυθρόμορφου ρυθμού, το έντυπο υλικό, οι διαφάνειες, τα εκπαιδευτικά παιχνίδια βοηθούν το μαθητή να μάθει πώς κατασκευάζονταν τα αγγεία, τις διάφορες τεχνικές διακόσμησης, αλλά και τα σχήματα και τις ονομασίες τους) καθώς και για τη δυνατότητα εκτύπωσης σε 3D εκτυπωτή των δημιουργιών των μαθητών μας.