“Τρώω έξυπνα! Νιώθω καλά!” από την 1η ΤΟΜΥ

Oι νοσηλεύτριες της 1ης ΤΟΜΥ Τρικάλων, Βλησσάρη Ειρήνη και Γκουγκουμάτη Κων/να, πραγματοποίησαν ενημερωτική δράση με θέμα «Τρώω έξυπνα! Νιώθω καλά!» στους μαθητές του 31ου Δημοτικού Τρικάλων, με τη διενέργεια ομιλίας -παρουσίασης και βιωματικών δράσεων – παιχνιδιών.

Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αξία της διατροφικής αγωγής. Η ορθή και ισορροπημένη διατροφή αποτελεί προϋπόθεση για τη σωστή νοητική, πνευματική, σωματική και ψυχική ανάπτυξη των παιδιών. Η διατροφική εκπαίδευση είναι προτιμότερο να πραγματοποιείται στα πρώτα στάδια της παιδικής ζωής, καθώς καθορίζει τις μετέπειτα συνήθειες στην ενήλικη ζωή, προλαμβάνοντας λανθασμένες διατροφικές συμπεριφορές.

Η δράση υλοποιήθηκε με αφορμή την «Ανάπτυξη – υλοποίηση από το Υπουργείο Υγείας δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο, για το σχολικό έτος 2022 – 2023».