Συνάντηση μαθητών των ΣΤ τάξεων των δύο όμορων σχολείων, 31ου Δ.Σ. “Κώστας Βάρναλης” και 5ου Δ.Σ. Τρικάλων “Διονύσιος Σολωμός”, και ξενάγηση με θέμα την ιστορία των δύο σχολείων, με βάση την προσωνυμία τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των ΣΤ ΄ τάξεων των δύο σχολείων (31ου Δ.Σ. και 5ου Δ.Σ.) ξεναγήθηκαν στα σχολεία με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων τους και ενημερώθηκαν τόσο από τον κ. Οδυσσέα Κυρίτση, Διευθυντή του 5ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων “Διονύσιος Σολωμός” , όσο και από την κα Ζωή Μπούσια, Διευθύντρια του 31ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων “Κώστας Βάρναλης” , σχετικά με την ιστορία του κάθε σχολείου αλλά και ιστορικά βιογραφικά στοιχεία που αφορούσαν τους ποιητές στους οποίους οφείλουν την προσωνυμία τους.